Dismiss Notice

Psst... Ready to join TalkBass and start posting, make new friends, sell your gear, and more?  Register your free account in 30 seconds.

Ramen Noodles: Any info on this stuff?

Discussion in 'Off Topic [BG]' started by Thor, Nov 11, 2005.


  1. Thor

    Thor Moderator Staff Member Gold Supporting Member

    Ok, I was at Stealth-Mart the other night and picked up
    a few packs of these things.

    16 cents each. Wow!

    Which got me started on thinking, what does this stuff
    cost?

    My co-worker, a former buyer for a West Coast food
    distributor and Master of C-fold towels, #10 cans and Boxed
    Beef had some poignant observations:

    '16 cents? Hey, Wally-Mart will probably put Ramen out of business at those prices.' And 'The crud in the little packet
    actually costs less than the foil packet.' (Probably true as
    the 'flavor' packet is mostly salt). 'The printed wrapper is the
    most expensive part of the product as the noodles are flour
    and water.

    And what is it? Well, curiosity got the better of me.
    I wondered how much energy they used to 'dry' this
    stuff.

    So I found this:

    http://www.straightdope.com/mailbag/mramen.html

    Palm Oil? Yeccchhh! And I thought I was getting lo-cal soup when actually I am getting fried dried noodles and salt.

    You guys eat this stuff? I may need to get rid of $2.40
    worth... :oops:

    Every day I discover something new in the food business.
    Don't ask me about 'Potted Meat Product'. :eek: ;)
     
  2. Wait...

    You ARE the food business!

    :smug:
     
  3. Mike Money

    Mike Money Banned

    Mar 18, 2003
    Bakersfield California
    Avatar Speakers Endorsing Hooligan
    *Slap*


    Don't you ever question Ramen noodles again, boy! :mad:
     
  4. Thor

    Thor Moderator Staff Member Gold Supporting Member

    I have fulfilled my Daily Public Service quota then!
    Glad to be of service!
     
  5. keb

    keb

    Mar 30, 2004
    Ramen is so nasty, and yeah, bad for you... but sometimes it's oh so good, like those crappy Totino's Party Pizzas with the fake cheese.
     
  6. abngourmet

    abngourmet Gold Supporting Member

    Nov 11, 2004
    USA
    They are actually Rameon, or Ramyeon noodles, depending on where in Korea you go. They're fried as a way of preserving them so that they keep on store shelves, kind of like we use hydrogenated fats in just about all of our convenience foods. Truth is those fats make things taste good and provide a long shelf life. Bad thing is they are high in trans fatty acids, a very bad thing for your heart and cholesterol level.

    If you like Ramen, you could just substitute other noodles, e.g., pasta for them. Or dried rice noodles, etc. They do this all the time over in Korea (I've spent a lot of time there). Better yet, you could make your own. All you need is flour (bread, rice, or semolina flour) and water. Add water to flour, mix, knead, roll, cut. That's it.
     
  7. duo8675309

    duo8675309

    Jun 5, 2005
    I just saw Slingblade. "I think they have peckers in the canned meat."
     
  8. tplyons

    tplyons

    Apr 6, 2003
    Madison, NJ
    Best food ever. Wait til college, you'll worship the stuff.
     
  9. duo8675309

    duo8675309

    Jun 5, 2005
    No, here's the ultimate question:

    Eat from a pack or from a cup? I prefer the cup because it's easier to fix plus it just tastes better to me. The best way to make it is to boil the water, then pour it in there. If you can't boil it, just get the coffe maker to do it for you (don't use any filters and just let the hot water run into the pot. make sure you rinse it out first), if you can't do that, heat the water up in the microwave, and if you are really desperate, turn on the hot water until it starts to steam, then just let her run over the noodles. Mmmmm. Bad cholesterol. :)
     
  10. SuperDuck

    SuperDuck

    Sep 26, 2000
    Wisconsin
    Real noodles are like a dollar a box. Just get those.
     
  11. duo8675309

    duo8675309

    Jun 5, 2005
    Yeah, and the alfredo is like twice as much (if you get the good kind). Come on man, think!

    [​IMG]
     
  12. tplyons

    tplyons

    Apr 6, 2003
    Madison, NJ
    Pack. Break in four, throw in a bowl with water up intil the two top squares float, and throw in the microwave for 90 seconds, stirring in between. When it's all over, add the flavor packet and stir.
     
  13. D.A.R.K.

    D.A.R.K. Supporting Member

    Aug 20, 2003
    Virginia
    flashback...ramen diet...late 80's....on the road...
    the horror, the horror!
    :crying:
    i hope i never have to eat that crap again :smug:
    d
     
  14. pack...here a cup costs almost a dollar each, while a pack is 10 for a dollar...
     
  15. jokerjkny

    jokerjkny

    Jan 19, 2002
    NY / NJ / PA
    ugh...

    MSG hell in a plastic bag. :spit:

    would rather have the real deal in whatever chinatown nearby for $0.50 more.